Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail, który podałeś przy zakładaniu konta wyślemy hasło.
adres email:
Zaloguj się
login:
hasło:
PROFIL STOPNIA I-GO:
- KONTO BEZPŁATNE
- UMOŻLIWIA DOKONYWANIE ZAKUPÓW NA PORTALU
- UMOŻLIWIA KORZYSTANIE Z KOMUNIKATORÓW: VIDEO CZAT, FORUM ORAZ BLOGA
- UMOŻLIWIA PREZENTACJĘ SWOJEJ TWÓRCZOŚCI W SPOŁECZNOŚCI FORMWELL.PL
- PROFIL WIDOCZNY PO WYSZUKANIU PRZEZ WYSZUKIWARKĘ
CHCESZ ZAŁOŻYĆ PROFIL STOPNIA I-GO - NACIŚNIJ zarejestruj

JEŻELI JESTEŚ ARTYSTĄ, PROJEKTANTEM, ARCHITEKTEM, ZAPRASZAMY DO ZAŁOŻENIA PROFILU STOPNIA II-GO. KORZYŚCI Z ZAŁOŻENIA PROFILU
- PODPISANIE UMOWY HANDLOWEJ Z PORTALEM
- SPRZEDAŻ SWOICH PRAC
- PREZENTACJA I PROMOCJA SWOJEJ TWÓRCZOŚCI NA STRONACH PORTALU I POZA PORTALEM
- KORZYSTANIE Z KOMUNIKATORÓW: VIDEO CZAT (TAKŻE ORGANIZOWANIE), FORUM ORAZ BLOGA
- DOKONYWANIE ZAKUPÓW NA PORTALU
- KONTO BEZPŁATNE
CHCESZ ZAŁOŻYĆ PROFIL STOPNIA II-GO - NACIŚNIJ zgłoś się

Wydarzenia
KURZ ZEN/ Ewa Myoshin Hadydoń, Nyogen Nowak I 9-30.03.2018 I Galeria Miejska we Wrocławiuarena Design I 6-9.03.2018 r. I Międzynarodowe Targi PoznańskiePRZYSZŁOŚĆ BĘDZIE INNA Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918 I Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki I Warszawa I 24.02-27.05.2018 r.Łódź Design Festival I 19-27.05.2018 r. I ŁódźCracow Fashion Week - 9 edycja I Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Kraków I 10-18.03.2018 r.

Galeria Silverado z Poznania zaprasza 24 kwietnia na spotkanie i dyskusję wokół "Czarnej Księgi Polskich Artystów" - książki pod redakcją Katarzyny Górnej, Karola Sienkiewicza, Mikołaja Iwańskiego, Kuby Szredera, Stanisława Rukszy i Joanny Figi, wydanej niedawno przez Krytykę Polityczną. Gośćmi będą Katarzyna Górna i Mikołaj Iwański. To okazja do refleksji nad tym jak funkcjonuje rynek sztuki w Polsce i dyskusji nad możliwymi zmianami.

 


data publikacji: 2015-04-15

Przestrzeń galerii to w powszechnej świadomości przestrzeń bezpiecznego spotkania sztuki z odbiorcą. Instytucje sztuki nadal mają moc naznaczania tego, co jest twórcze i kontrolowania odbioru dzieła. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu decyduje się na opuszczenie strefy komfortu i konfrontację z anonimowymi odbiorcami. Przez cały rok na przystankach w centrum miasta prezentowane będą dzieła, z których większość powstanie specjalnie na tę okazję. Do projektu zaproszono szóstkę artystów. 


data publikacji: 2015-04-14

W Krakowie w dniach 24-26 kwietnia będzie miała miejsce czwarta odsłona Cracow Gallery Weekendu. w ramach tzw. "Krakersa" podejmowana jest współpraca nie tylko z największymi galeriami, ale także niezależnymi ośrodkami działalności artystycznej, sprzeciwiając się propagowaniu stereotypu konserwatywnego estetycznie Krakowa.


data publikacji: 2015-04-14

Prezentacja polskiej sztuki w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie ma ukazywać złożony układ sił i napięć kształtujących rzeczywistość we współczesnej Polsce, podlegającej procesom modernizacji i globalizacji. Jednym z ważniejszych wątków wystawy będzie refleksja nad polskim krajobrazem, pejzażem urbanistycznym i strukturami społecznymi. 


data publikacji: 2015-04-13

Na wystawie "Sprawa jest załatwianiu" w warszawskim CSW Pior Bosacki zaprzęga do artystycznej pracy kurz, szum, hałas, prąd elektryczny, mechanizmy destrukcji, takie jak rozpuszczanie i rozmiękanie. To żywioły i procesy, które trudno kontrolować i artysta nie stara się mieć nad nimi w pełni panować. Nie znaczy to jednak, że wydaje swoją sztukę na pastwę przypadku...


data publikacji: 2015-04-13

Wystawa ALL WE ARE koncentruje się wokół uwarunkowań, zachowań oraz struktur grup, zbiorowisk i mas. Pokazywane prace badają różnorakie systemy zdefiniowane w toku politycznych, ekonomicznych, kulturowych, bądź ideologicznych powiązań. Większość z prac wyselekcjonowanych na potrzeby wystawy zostanie zaprezentowana w Polsce po raz pierwszy.


data publikacji: 2015-04-13

"Spojrzenia" to odbywający się cyklicznie, co dwa lata, konkurs na najbardziej interesującego młodego twórcę organizowany przez Fundację Deutsche Bank, Narodową Galerię Sztuki Zachęta oraz Deutche Bank Polska S.A. Konkurs przeznaczony jest dla artystów, którzy są obywatelami RP i nie przekroczyli 36 roku życia. "Spojrzenia" odgrywają ważną rolę w promocji i prezentacji młodej polskiej sztuki w kraju i za granicą. Główna nagroda finansowa 10 000 euro i wyróżnienia np. w postaci stypendiów umożliwiają rozwój młodym artystom.


data publikacji: 2015-04-13

Rzeźbiarz, malarz, rysownik - Antoni Walerych zaprezentuje swoje prace w BWA w Przemyślu. Wykorzystywane przez niego media i techniki przenkają się i wpływają na siebie nawzajem. Kiedy artysta maluje nie scala np. po malarsku powierzchni obrazów, raczej po rzeźbiarsku ją konstruuje, zestawiając wektory śladów pociągnięcia pędzla w odpowiednim porządku względem siebie. To wystawa na swój sposób tradycyjna,eby nie powiedzieć staromodna, ale ciekawa. 


data publikacji: 2015-04-10

Po raz trzeci w historii Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne Miejska Galeria Sztuki w Łodzi we współpracy z łódzką Akademią Sztuk Pięknych przedstawia prace laureatów Konkursu. Przedsięwzięcie organizowane przez ASP od 1983 roku sprzyja ukazywaniu nowych talentów w najmłodszym pokoleniu twórców, dla wielu z nich stanowiąc pierwszą publiczną prezentację dokonań.


data publikacji: 2015-04-10

Wystawa retrospektywna w Toruniu podejmuje wszystkie wątki twórczości Gustava Metzgera, łącząc je z przed-artystycznym, aktywistycznym okresem późnych lat 40., a także czasem, gdy formował się jeszcze jako artysta, działając w obszarze malarstwa, rysunku i rzeźby. Poprzez poszukiwania w różnych archiwach i prezentację oryginalnych dokumentów, rysunków, obrazów, wystawa rzuca nowe światło na tematy i metodologię, które ukształtowały jego twórczość. 


data publikacji: 2015-04-09

Technosoul i Galeria Arsenał zapraszają na Czwarty Białostocki Salon Ambientu w wyjątkowej przestrzeni starej elektrowni w ramach 50 jubileuszu Galerii.  W czasie tej odsłony spotkań zaprezentują się GAAP KVLT, oraz pomysłodawcy cyklu - Dtekka. By audialne wrażenia nabrały nowego wymiaru, o aspekty wizualne wydarzenia zadba Osmo Nadir.


data publikacji: 2015-04-08

Najnowsza realizacja Izabelli Gustowskiej traktuje o  wolności artystycznej i niezależności kobiet. Jest także rodzaj hołdu, gestu w stosunku do Josephine Hopper, amerykańskiej artystki zmarłej w 1967 roku. Powstał multimedialny esej o kobiecie jako takiej… Do zobaczenia w Berlińskiej galerii UP.


data publikacji: 2015-04-08

W sobotę 18 kwietnia o godzinie 12:00 odbędzie się czwarta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce pokażą zwiedzającym pięć wybranych dzieł ze swoich kolekcji. Przez godzinę ich pracownicy będą chcieli przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonywać będą oni, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.


data publikacji: 2015-04-08

Iloczyny -  praca Izabeli Bołoz pokazana zostanie na wystawie w Zona Tortona podczas Milan Design Week 2015. Prezentowana w ramach SUPERDESIGN SHOW, składa się z  modułów, z których można tworzyć meble rzeźbiarskie. Stanowić będą one zarówno miejsce do siedzenia, jak i  do spontanicznej zabawy na dziedzińcu Superstudio PIU.


data publikacji: 2015-04-07

Red Dot Award to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie designu o znaczeniu porównywanym do filmowego Oscara. W tym roku nagrody w kategorii Product Design otrzymała rekordowa liczba realizacji z Polski, bo aż 12. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 29 czerwca w teatrze Aalto w Essen. Dzień później w Red Dot Design Museum zostanie otwarta wystawa wszystkich nagrodzonych produktów, która potrwa do końca lipca.


data publikacji: 2015-04-07

Nestor wrocławskiej architektury i jeden z najbardziej aktywnych zawodowo architektów powojennego Wrocławia - Zenon Prętczyński - z okazji jubileuszu dziewięćdziesiątych urodzin doczekał się wystawy w Muzeum Architektury.  Pierwsza prezentacja dokonań architekta, miała miejsce blisko 30 lat temu, w lipcu 1985 roku, właśnie w tym wrcławskim muzeum.


data publikacji: 2015-04-07

W  swej działalności artystycznej Daniela Krystyna Jałkiewicz zajmuje się tkaniną unikatową, rzeźbą, rysunkiem i ceramiką, wykonuje też scenografie teatralne i kostiumy. Prace Artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Na wystawie w Łodzi zostaną zaprezentowane najnowsze prace artystki powstałe specjalnie z myślą o tej ekspozycji.

 

 


data publikacji: 2015-04-07

W trakcie nadchodzącego Tygodnia Designu w Mediolanie swoją najnowszą kolekcję mebli dmuchanych pokaże MALAFOR. Premiera produktów trójmiejskiego studia odbędzie się w industrialnych wnętrzach festiwalu Ventura Lambrate, znanego z prezentacji nowatorskiego i progresywnego wzornictwa. Najnowsza kolekcja AIR to udoskonalona kontynuacja mebli dmuchanych MALAFORa. Tym razem, ukryte w różnokolorowych pokrowcach, poduchy dmuchane leżą na stelażach z drewna dębowego. Wystawa zorganizowana jest w ramach inicjatywy Wystawiajmy się! - programu Instytut Adama Mickiewicza, skierowanego do projektantów, chcących pokazać swoje prace międzynarodowej publiczności podczas najważniejszych wydarzeń w branży designu na świecie.

 

data publikacji: 2015-04-03

BWA w Tarnowie zaprasza na „Dźwięki i szwy” -  cykl wydarzeń skupionych wokół dwóch wiodących tematów: muzyki i mody.W programie – dj sety, wykłady, warsztaty, koncerty, spotkania z artystami, naukowcami i projektantami . To także kontynuacja cieszących się popularnością wykładów, które w 2014 rokuw Tarnowie prowadzili Marcin Dymiter (tracklista) oraz Marcin Różyc (nowa moda).


data publikacji: 2015-04-03

To wystawa przypominająca o tym, że fotografia jest z natury abstrakcyjna; można powiedzieć, że patrząc na fotografię nie widzimy obrazu świata, ale sam świat, który właśnie przestał istnieć. By więc wydobyć z — lub za pomocą — fotografii jego sensy, a nie tylko widoki, trzeba pracować niejako przeciwko automatyzmowi rejestracji, zakłócać, choćby subtelnie, moment pochwycenia przedmiotu. Właśnie dlatego można by się pokusić o stwierdzenie, że istotę fotografii odnajdziemy w tym, co archeologiczne: oferuje nam jedynie fragmenty, szczątkowe warstwy, momenty, od których możemy rozpocząć (re)konstrukcję.


data publikacji: 2015-04-03

Wystawa Rolanda Wirtza "Immediatus" w Bunkrze Sztuki  jest opowieścią o prywatnych i historycznych miejscach uchwyconych w ostatnich chwilach ich trwania. Kontemplacyjne w nastroju dzieła traktują o sposobach funkcjonowania mitów na temat sytuacji przełomowych i granicznych, dyskretnie odsłaniając konteksty fundujących je wydarzeń historycznych, ale i tych dostrzegalnych lub ważkich tylko z osobistego punktu widzenia. 


data publikacji: 2015-04-01

"Jestem za całkowicie wolnym malarstwem, jestem nawet za uwolnieniem malarstwa od sztuki. Zależy mi, aby malarstwo było czymś uwolnionym i odrębnym od twardej rzeczywistości, mogło być dla niej przeciwwagą.” - mówi artysta malarz, Piotr Butkiewicz. Wystawę jego barwnych, abstrakcyjnych obrazów można podziwiać we Wrocławiu od 11 kwietnia.  

 


data publikacji: 2015-04-01

Śląsk to region, który nie tylko węglem stoi. To kraina różnorodności: społecznej, kulturowej i gospodarczej. Coraz ważniejszą rolę odgrywają w niej nowe technologie i sektor kreatywny. Od 14 do 19 kwietnie w Mediolanie odbędzie się wystawa polskiego wzornictwa zorganizowana przez Śląski Klaster Dizajnu. 13 marek zaprezentuje swoje projekty w ramach festiwalu Ventura Lambrate.

 

data publikacji: 2015-03-31

Zdaniem malarza Ostoi – Ostaszewskiego żyjemy w epoce kryzysu cywilizacji zachodniej przejawiającego się we wszystkich dziedzinach życia, w polityce, ekologii, rodzinie, wierze... co jest bardzo mocno powiązane z głębokim kryzysem sztuki. Na wystawie w BWA Jeleniej Górze można będzie się przekonać jak ustosunkowuje się do tego zagadnienia w swojej twórczości.  


data publikacji: 2015-03-31

Już od 15 kwietnia 2015 wybór prac z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki będzie można oglądać w Kamienicy Hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2 w Warszawie. Na wystawie "Prawda Piękno Dobro. Z kolekcji Zachęty" zobaczyć będzie można dzieła m.in. Aliny Szapocznikow, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kozyry, Julity Wójcik, Jadwigi Sawickiej czy Zbigniewa Libery.  


data publikacji: 2015-03-30

Przygotowywanie krakowskiej wystawy retrospektywnej Marka Cecuły, artysty i projektanta, a także kuratora znaczących artystycznych projektów, było dla kuratorki Anity Bialic nie lada wyzwaniem. Jak opowiedzieć o ponad 40 latach projektowania? Jakie kryterium doboru prac zastosować? Bezwzględnie jestem Artystą! – podkreślił Marek Cecuła w rozmowie, jaką przeprowadziła z nim w trakcie opracowywania koncepcji wystawy. To „bezwzględnie jestem artystą” przesądziło o charakterze jego prezentacji…

 

data publikacji: 2015-03-30

Jak i czy w ogóle można pokazać scenografię na wystawie? Centrum Scenografii Polskiej zaprasza od 31 marca do obejrzenia rezultatów eksperymentu, który zaprezentuje plastykę sceniczną „opowiedzianą od nowa” – scenografię autorstwa jednego artysty widzianą przez innego twórcę i przedstawioną w wideo-eseju. Wystawę będzie można oglądać do 17 maja w sali wystaw czasowych Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. 


data publikacji: 2015-03-27

Tymek Borowski skupia się  w swoich działaniach artystycznych na „teorii i praktyce rzeczywistości" - poszukiwaniu praktycznych zasad rządzących rzeczywistością. Zajmuje się też samą naturą sztuki: mówi nie tylko o tym, jak być artystą, czym jest sztuka, ale też jak się ją robi, jak wartościuje i jak samo dzieło funkcjonuje w świecie. Demaskując reguły gry funkcjonujące w obiegu sztuki wykorzystuje materiały przypominające pomoce naukowe: proste diagramy, infografiki, plansze z czytelnymi hasłami. W Olsztynie trwa aktualnie jego wystawa.  

 

data publikacji: 2015-03-26

Salon Wiosenny  „Plug- in” to wydarzenie cykliczne poświęcone promocji dzieł sztuki. To miejsce, gdzie można będzie zapoznać się z aktualnymi zjawiskami z kręgu sztuki współczesnej. Prezentowane będą zarówno formy wizualne, jak i muzyka oraz poezja łączące wrażliwość dotyczącą głównego nurtu z kulturą alternatywną. Celem wydarzenia jest uprzystępnienie sztuki odbiorcom oraz wsparcie artystów skupionych wokół Publish Art i Kup Sztukę!, dwóch nowych, poznańskich inicjatyw kulturotwórczych. 


data publikacji: 2015-03-26

Po raz pierwszy Targi Sztuki studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu były organizowane 6-7 grudnia zeszłego roku pod hasłem “zUAP sztukę w Mikołajki”. Zainteresowanie, jakim się cieszyły – zarówno wśród wystawców jak i publiczności - przerosło oczekiwania organizatorów. Naturalną konsekwencją tego był więc pomysł, aby imprezę pojedynczą przekształcić w cykliczną. Druga edycja UAP-owych Targów Sztuki  organizowana jest na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, a zatem pod hasłem “zUAP sztukę z Zającem”…


data publikacji: 2015-03-26

Polska była Krajem Partnerskim największych na świecie targów instalacyjnych ISH 2015 we Frankfurcie. W związku z tym niezwykle prestiżowym faktem Messe Frankfurt i portal Exspace.pl zorganizowali Wystawę Polskiego Wzornictwa Produktowego 'Form and Function’ PRODUCT DESIGN FROM POLAND. Targi odbywały się w dniach 10-14 marca 2014 rok. Mecenasem wystawy było Messe Frankfurt. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy była arch. Urszula Kałużna.  


data publikacji: 2015-03-26

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy „Tylko gobelin. Jadwiga Leśkiewicz – Zgieb”, który odbędzie się 8 kwietnia 2015 r. o godz. 13.00. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 47 gobelinów z lat 1992 – 2014 oraz 25 projektów tkanin artystki.Wystawa będzie czynna do 03 maja 2015 r.

 

data publikacji: 2015-03-25

W Instytucie Designu w Kielcach tworzona będzie wielka Recyclingowa Mandala. Powstanie ona z plastikowych odpadów, nieczynnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych  w ramach warsztatów towarzyszących spotkaniom „Re-Kolekcje Recyklingowe“. 


data publikacji: 2015-03-25

Rafał Kaźmierczak zajmuje się fotografią od ponad 20 lat, pierwszą lustrzankę dostał w wieku 8 lat. Zajmuje się fotografią portretową i aktem. Preferuje fotografię analogową, w tym wielkoformatową, jak i techniki szlachetne - kolodion. W olsztyńskiej Galerii Fotografii i Video zaprezentuje serię portretów kobiet. Są to modelki posiadające swoje konta na portalach zrzeszających fotografów i modelki, a prezentowany  zbiór powstawał na przestrzeni ubiegłych dwóch lat. 


data publikacji: 2015-03-25

Miłośników architektury, urbanistyki i dobrego, miejskiego designu zapraszamy 27 marca do Concordia Design w Poznaniu. W programie trwającego Festiwalu Short Waves m.in. pokaz filmów architektonicznych, merytoryczna dyskusja „Supermodernizm” oraz premiera makiety konceptu Roosevelta 22, w tym budynku Bałtyk, którego budowa rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Będzie to również dzień merytorycznej dyskusji na temat architektonicznych rozwiązań w miastach, inspirowaniu się minionymi epokami oraz budynkach, które są spełnieniem szczytnych idei.  


data publikacji: 2015-03-24

W galerii Awangarda Krzysztof Wałaszek wraz z kuratorką Anną Markowską przygotowali ekspozycję, na którą składają się prace wykonane w najróżniejszych technikach – obrazy na płótnie, grafiki, rzeźby, obiekty i ready mades, do których powstania inspiracją stało się nasze życie społeczno-polityczne. W obrazach i obiektach zobaczymy kolektywną ikonosferę Polaków, absurdy codzienności zarówno socjalistycznej, jak i kapitalistycznej.

 


data publikacji: 2015-03-23

Otwarty plener fotograficzno–teatralny, działania happeningowe oraz czytanie performatywne fragmentów dzienników autorstwa Tadeusza Kantora to specjalne działania przygotowane przez Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin artysty. Na wydarzenia realizowane podczas Międzynarodowego Dnia Teatru na terenie katowickiej Strefy Kultury organizatorzy zapraszają 28 marca od godz. 10.00.


data publikacji: 2015-03-23

Wystawę Erica Pawlitzky'ego pt. "Cyjan – album pułkownika Worotincewa", będzie można oglądać od 11 kwietnia w Galerii 81Stopni w Warszawie. Artysta prezentuje wykonane przez siebię odbitki starych negatywów – cyjanotypie. Była to technika bardzo popularna wśród amatorów fotografii przed stu laty. Składniki można nabyć w każdej aptece, niepotrzebna jest ani ciemnia, ani aparatura powiększająca. Naświetlanie odbywa się na słońcu, za pomocą wody z kranu. Inspiracją do powstania prac byl tytułowy album. 


data publikacji: 2015-03-19

Od 30 marca do 16 maja Culture.pl, we współpracy z The Spirit of Poland, zaprezentuje kolejną odsłonę wystawy polskiego designu w Centro Carioca de Design w Rio de Janeiro.Po dwukrotnej wizycie w São Paulo w ramach DW! São Paulo Design Weekend oraz wystawie w Museu Nacional w Brasilii, przyszła kolej na Rio. Lokalizacja wystawy to nowoczesne Centro Carioca de Design. Będzie to czwarta wystawa z cyklu The Spirit of Poland w Brazylii.

 

data publikacji: 2015-03-18

W drugiej edycji Salonu Wiosennego 2015 „Wiosenne przesilenie” udział wzięło 21 artystów – członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski. Zespół BWA w Tarnowie, stanowiący komisję wystawy konkursowej najwyżej ocenił prace: Doroty Bernackiej, Piotra Barszczowskiego, Małgorzaty Cichoń, Agaty Głogowskiej, Janusza Janczego, Światosława Karwata, Małgorzaty Kołcz, Michała Poręby, Wojciecha Ruszla, Joanny Styrylskiej-Gałażyn, Anny Śliwińskiej-Kukli, Aleksandry Zuby-Benn. Po długich obradach postanowiono przyznać Nagrodę Główną – wystawę indywidualną w tarnowskim BWA w 2016 roku – Światosławowi Karwatowi za pracę „Primavera”.

 

data publikacji: 2015-03-18

W dniach 21–22 marca Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie, MOCAK i Stowarzyszenie Pedagogów i Terapeutów SPiT organizują konferencję dedykowaną pamięci Profesor Marii Orwid – lekarza psychiatry, prekursorki terapii rodzinnej. Konferencja stawia w centrum integrację różnych perspektyw w pracy z dziećmi i młodzieżą zmagającymi się z problemami psychicznymi. Spotkaniu specjalistów towarzyszyć będą dwie wystawy. 


data publikacji: 2015-03-17

W myśl powiedzenia Emila Ciorana, że gdyby nie myśl o samobójstwie już dawno by się zabił, wystawa „Ars moriendi/Sztuka umierania” jest rodzajem medytacji nad przemijaniem, świecką próbą oswajania myśli o śmiertelności. Procesem, w którym artyści i widzowie stają się świadkami własnego przemijania oraz umierania innych. Wystawa jest ćwiczeniem się w umieraniu, rozumianym jako ćwiczenie duchowe o anarchistyczny zabarwieniu. 

 

data publikacji: 2015-03-16

Wystawa „Łódzkie mody. Moda i akcesoria strojów XIX – XX w.” podejmuje próbę odtworzenia wyglądu garderoby modnej łodzianki i łodzianina końca XIX i pierwszej tercji XX wieku, na podstawie analizy zarówno zachowanych nielicznych zabytków o ustalonej proweniencji, materiałów ikonograficznych, a także materiałów archiwalnych i źródłowych. W przestrzeni galeryjnej starano się oddać istotę kulturowych zagadnień recepcji mody w środowisku łódzkiego mieszczaństwa i burżuazji. Prezentując rodzaje, typy i zmieniające się formy konstrukcji ubioru oraz jego akcesoriów.


data publikacji: 2015-03-16

Resztki kolekcji rzeźb rodziny von Rose, wydobyte kilkanaście lat temu z ruin pałacu w Dylewie przez zespół archeologów pod kierunkiem nieżyjącego już profesora Tomasza Mikockiego, trafiły jako depozyt do Muzeum Narodowego w Warszawie. Niegdyś wspaniałe dzieła sztuki – w kolekcji tej znajdowały się między innymi prace uznanego włoskiego rzeźbiarza Adolfa Wildta – zostały przez historię zredukowane do przepalonych gruzów. Rozpad krystalicznej struktury marmuru pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia w trakcie pożaru doskonale oddaje destrukcję starego porządku społecznego, z którego logiki wywodzi się sama praktyka kolekcjonowania sztuki. Wystawa „Majątek” prezentuje dwie kolekcje muzealiów ściśle związanych z czasem owych historycznych zmian. 


data publikacji: 2015-03-16

Pokaz z kolekcji Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego towarzyszy wystawie „Andrzej Wróblewski: Recto/Verso. 1948–1949, 1956–1957” i prezentuje plakaty współczesne artyście. Ich wybór został zbudowany wokół najważniejszych, ale jednocześnie najbardziej dramatycznych momentów historii powojennej sztuki. Otwierają go lata 40., z pierwszą falą nowoczesności, potem widzimy krótki okres socrealizmu ogłoszonego w 1949 roku oraz postalinowską odwilż. Wybór zamyka się rokiem 1962.
 


data publikacji: 2015-03-16

Wernisaż kolejnej wystawy z cyklu Projektanci IDK odbędzie się 20.03.2015 r. o godz. 18.00 w Galerii Brama Instytutu Designu w Kielcach. Tym razem będzie to ekspozcja  autorstwa Joanny Kurkiewicz „Smakuje jak papier", na codzień pracującej w pracowni papieru IDK. W ramach projektu, w kwietniu, będą miały miejsce również wydarzenia towarzyszące m.in. warsztaty z food design. 


data publikacji: 2015-03-16

Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia w Olsztynie zaprasza na podwójny wernisaż - 18 marca o godz. 18:00 owarte zostaną tam dwie wystawy: "Obrazy Statyczne" Wiesława Łuczaja oraz "Miejsca i Ścieżki" Joanny Zak. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


data publikacji: 2015-03-16

Podstawowym założeniem programu Kultura Dostępna jest, jak informuje na swojej stronie resort, „poszerzanie wachlarza inicjatyw ograniczających przeszkody w dostępie do kultury oraz uświadamiających potrzebę uczestnictwa w niej”. W ramach projektu"Muzea Narode za Złotówkę" uczniowie i studenci do 26 roku życia zasymboliczną opłatą 1 zł mogą zwiedzać takze wystawy m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Arsenał w Białymstoku,Galerii Labirynt w Lublinie, CSW „Znaki Czasu”  w Toruniu, CSW Łaźnia w Gdańsku czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

 


data publikacji: 2015-03-13

Podczas tegorocznej edycji targów ISH we Frankfurcie Messe Frankfurt wraz z portalem exspace.pl | beyond fair design organizuje Wystawę Polskiego Wzornictwa Produktowego "Form and Function" (PRODUCT DESIGN FROM POLAND).  Na powierzchni 150 mkw. zostaną zaprezentowane wyselekcjonowane projekty 14 znanych polskich marek i 28 wybitnych polskich projektantów , w większości,  laureatów najbardziej prestiżowych nagród w Polsce i na  świecie w dziedznie dizajnu: Red Dot, iF czy Dobry Wzór.

 
 

data publikacji: 2015-03-13

„Woodland” to trzecia indywidualna wystawa Dawida Czycza w krakowskim Zderzaku. Pierwsza „O wadach” odbyła się w 2010 roku, druga „Ciała stałe” w 2011. W obrazach prezentowanych na obecnej wystawie przykuwają uwagę niespotykane wcześniej, a cieszące oko zestawienia kolorów, np. purpury i oranżu, delikatnego seledynu i bladego różu, stosowane w dawnych iluminarzach i florenckim malarstwie renesansowym. Woodland przypomina bardziej zoo lub cyrk, niż naturalne środowisko zwierząt. To scena dla różnych wydarzeń – zwierzęta prezentują się na niej w pełnej okazałości, odgrywają różne role lub oczekują na prezentację. 

 

data publikacji: 2015-03-13
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013