Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail, który podałeś przy zakładaniu konta wyślemy hasło.
adres email:
Zaloguj się
login:
hasło:
PROFIL STOPNIA I-GO:
- KONTO BEZPŁATNE
- UMOŻLIWIA DOKONYWANIE ZAKUPÓW NA PORTALU
- UMOŻLIWIA KORZYSTANIE Z KOMUNIKATORÓW: VIDEO CZAT, FORUM ORAZ BLOGA
- UMOŻLIWIA PREZENTACJĘ SWOJEJ TWÓRCZOŚCI W SPOŁECZNOŚCI FORMWELL.PL
- PROFIL WIDOCZNY PO WYSZUKANIU PRZEZ WYSZUKIWARKĘ
CHCESZ ZAŁOŻYĆ PROFIL STOPNIA I-GO - NACIŚNIJ zarejestruj

JEŻELI JESTEŚ ARTYSTĄ, PROJEKTANTEM, ARCHITEKTEM, ZAPRASZAMY DO ZAŁOŻENIA PROFILU STOPNIA II-GO. KORZYŚCI Z ZAŁOŻENIA PROFILU
- PODPISANIE UMOWY HANDLOWEJ Z PORTALEM
- SPRZEDAŻ SWOICH PRAC
- PREZENTACJA I PROMOCJA SWOJEJ TWÓRCZOŚCI NA STRONACH PORTALU I POZA PORTALEM
- KORZYSTANIE Z KOMUNIKATORÓW: VIDEO CZAT (TAKŻE ORGANIZOWANIE), FORUM ORAZ BLOGA
- DOKONYWANIE ZAKUPÓW NA PORTALU
- KONTO BEZPŁATNE
CHCESZ ZAŁOŻYĆ PROFIL STOPNIA II-GO - NACIŚNIJ zgłoś się

Postanowienia noworoczne dla fotografów

Postanowienie 1: Nie patrzeć na sprzęt
Częstą pułapką, zwłaszcza kiedy zaczyna się przygodę ze zdjęciami, jest zbytnia koncentracja na sprzęcie. Wierzymy, że uczyni cuda. I oczywiście coś w tym jest – dobry aparat, obiektyw czy wysokiej klasy lampa błyskowa to świetne narzędzia, które znacznie ułatwiają pracę i pomagają osiągnąć dobry efekt. Jednak to przecież człowiek robi zdjęcia, a nie aparat. Dlatego spróbuj w nowym roku nie marzyć o nowych nabytkach, ale skup się na dokładniejszym poznaniu możliwości tego sprzętu, który już masz. Korzystaj też z warsztatów, chodź na spotkania, podpatruj innych fotografów i udoskonalaj swój warsztat – ważniejsze od sprzętu jest szukanie inspiracji, opanowanie zasad kompozycji, świadome patrzenie i myślenie fotograficzne, nie zapominając przy tym o późniejszej obróbce zdjęć. 
 
Postanowienie 2: Zaprzyjaźnić się z Photoshopem
Dobre zdjęcie to podstawa – liczy się pomysł, ciekawa kompozycja, gra światła i jeszcze wiele innych czynników, które wpływają na to, że akurat to jedno zdjęcie jest wyjątkowe. Zawsze jednak warto korzystać z udogodnień, jakie dają nowe technologie, i za ich pomocą sprawić, że małe uchybienia zostaną wyeliminowane, a efekt końcowy będzie więcej niż zadowalający. Dzisiaj na szczęście już nikt nie neguje sensu używania narzędzi takich jak Photoshop, ale wielu fotografów jeszcze nie w pełni wykorzystuje jego potencjał. Może więc warto poświęcić rok 2017 na zgłębienie sztuki retuszu zdjęć?
 
Postanowienie 3: Wyjść poza swój schemat
Jeśli jesteś fotografem, który zajmuje się wyłącznie jednym tematem, na przykład ślubami, to w 2017 roku spróbuj otworzyć się na coś nowego. Innego podejścia i umiejętności wymaga przecież fotografia dziecięca, przyrodnicza czy sportowa, a jeszcze innymi prawami rządzi się fotografia kulinarna. Podejmij wyzwanie, opuść bezpieczną, bo znaną na wylot strefę i zrób coś zupełnie nie w swoim stylu! Będziesz zaskoczony efektami – rozwiniesz swój warsztat i poznasz tajniki nowego gatunku fotografii, a przy okazji może na nowo rozpalisz w sobie pasję do robienia zdjęć!
 
Postanowienie 4: Zadbać o porządek
Liczba zdjęć na karcie pamięci albo dysku komputera powoli zaczyna Cię przytłaczać? Nigdy nie możesz znaleźć fotografii, która wcześniej na pewno była w którymś z miliona folderów? Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź była twierdząca, to znaczy, że czas na zrobienie porządków!
 
Zacznij od tego, żeby wyróżnić główne kategorie Twoich zdjęć, oddzielając przede wszystkim fotografie prywatne (rodzinne, z telefonu itp.) od tych związanych z Twoją pracą, blogiem czy innym projektem internetowym. Następnie ustal sposób, w jaki będziesz nazywać poszczególne podkategorie. Możesz stosować nazwy złożone z dat (np. ŚLUBY → GRUDZIEŃ 2016) albo bardziej opisowe (np. ŚLUBY → ŁÓDŹ_KARWOWSCY). Ważne, by przyjęte nazewnictwo było dla Ciebie intuicyjne i pomagało Ci w późniejszym wyszukaniu potrzebnych zdjęć.
 
Następnym krokiem jest wybranie spośród wszystkich fotografii przyporządkowanych do poszczególnych kategorii tych, które są rzeczywiście dobre i warte zachowania. To czasochłonny proces, ale naprawdę niezbędny. Przejrzyj więc katalog po katalogu i usuń wszystkie najsłabsze zdjęcia – poruszone, nieostre czy podobne do dziesięciu poprzednich. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce na fotografie z następnych projektów.
 
Pamiętaj też o tworzeniu archiwum zdjęć – możesz do tego celu wykorzystać dysk zewnętrzny albo chmurę. Przechowuj fotografie w takim samym systemie, 

 

banku zdjęć Fotolia by Adobe

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013