W życiu każdej dorosłej osoby pojawia się czasami potrzeba skorzystania z pomocy prawnej, która może być związana z konfliktem rodzinnym, rozwodem, przestępstwem czy fałszywym oskarżeniem. Częstym jest też problem finansowy taki jak dług czy próba odzyskania pieniędzy od dłużnika. W każdej z tych sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata, który zwiększy nasze szanse na pozytywne zakończenie sprawy. 

Kim jest adwokat? 

Funkcja adwokata była pełniona już w starożytnym Rzymie, skąd pochodzi nazwa stanowiska (łac. advocati). Oznaczała wtedy pomocnika strony w sądzie, który stawiał wnioski procesowe, jednak nie występował zamiast  danej strony. Była to osoba ciesząca się powszechnym uznaniem w społeczeństwie. Obecnie funkcja ta ewoluowała i oznacza przede wszystkim prawnika reprezentującego daną stronę w sądzie i w urzędach. Jego dodatkową funkcją jest udzielanie merytorycznych porad prawnych, które podparte są skrupulatnie zdobywaną latami wiedzą, przygotowywanie pozwów i dokumentów. 

Wykształcenie adwokata

Adwokat to zawód zaufania publicznego, dlatego możemy się domyślać, jak wymagająca jest to praca. Zdobywanie wykształcenia przez adwokata trwa zasadniczo dłużej niż w przypadku osób wykonujących inne zawody, a to z powodu bardzo szerokiego zakresu wiedzy, którą muszą się wykazać adwokaci. Aby przetrwać w tym konkurencyjnym środowisku, często trzeba zajmować się kilkoma dziedzinami prawa np. prawem cywilnym i prawem karnym. Osoba myśląca o wykonywaniu zawodu adwokata musi przejść najpierw pięcioletnie studia prawnicze na uniwersytecie, a następnie czeka ją zdawanie egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu należy odbyć 3-letnią aplikację zakończoną kolejnym egzaminem. Wybierając adwokata, musimy więc zwrócić uwagę, czy legitymuje się on wszystkimi dokumentami potwierdzającymi jego wykształcenie i gotowość do reprezentowania nas w danej sprawie. 

adwokatka

Adwokat z urzędu lub adwokat prywatny 

W przypadku, kiedy nie stać nas na zatrudnienie prawnika prywatnie, możemy otrzymać pomoc adwokata z urzędu. Czy istnieje różnica pomiędzy adwokatem z urzędu a adwokatem zatrudnionym prywatnie? Tak, ale nie polega ona przeważnie na jakości świadczonych usług, a raczej źródle finansowania. Adwokat z urzędu jest bowiem finansowany ze środków publicznych  lub przez stronę przeciwną w sprawie, w przeciwieństwie do adwokata, któremu płacimy z naszej kieszeni. Bardzo często adwokaci z urzędu pracują w tym samym czasie w swoich własnych kancelariach i prowadzą sprawy klientów bezpośrednich, co przekłada się na wyższe zarobki. Zatem nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na adwokata z urzędu, czy zatrudnimy go prywatnie. Jakość usługi powinna zachowana z uwagi na te same wymagania dotyczące wykształcenia. 

Gdzie znaleźć dobrego adwokata? 

Tak jak w wielu innych przypadkach pomocny będzie nam Internet. Wyszukując hasła w wyszukiwarce, powinniśmy określić, w jakiej dziedzinie powinien specjalizować się adwokat. Jeśli znajdziemy dobrego specjalistę w dziedzinie prawa podatkowego, a walczymy o prawo do opieki nad dzieckiem, to nie zda nam się on na wiele. Każdy profesjonalny prawnik opisze na swojej stronie internetowej dziedzinę, w której jest wyszkolony np. w prawie rodzinnym. Najlepszych adwokatów należy szukać w dużych miastach, gdzie często znajdują się ich kancelarie, co pozwala im dotrzeć do dużej grupy klientów. Jeśli mieszkamy więc w małej miejscowości niedaleko miasta wojewódzkiego  np. Olsztyna, to szukajmy prawnika właśnie tam.